Stres kendisini ortaya çıkaran koşulları besler

  • Geç yatmak mı mutsuzluk yaratır?
  • Mutsuzluk mu geç yatmaya neden olur?

Esasında ikisi birbirine neden olur.

Uyku ile başlayalım. Biyolojimiz ve psikolojimiz; uykuda gerçekleşen süreçlere adapte olmuştur. Günlük pek çok biriken işi beyin uykuda halledecektir. Hem rejenerasyon, hem bellek yenilenmesi, hem pek çok biyolojik faaliyet için uyku gerekir.

Ama atalarımızın yemediği yiyecekleri yiyerek sindirime yük bindiririz. Onlar gibi yaşamamanın biyolojik uyumsuzluklarını yaşarız. Atalarımızın bir ömüde aldığı kadar bilgiye her gün maruz kalırız. Üstelik iş haytından insan ilişkilerine kadar beyne halletmesi gereken en ufak detaylarla ilgili pek çok karar verilmesi gereken seçenek sunarız. Yani beyne; uykuda halledebileceğinden daha fazla yük veririz.

Bununla da kalmaz. Atalarımız günbatımı ile sabit bir yere geçiyor, parlak ışığa maruz kalması sonlanıyor ve uykuya hazırlanıyordu. Yani şimdiye kıyasla oldukça “erken” yatıyorlardı. Beynimiz ve biyolojimiz; kortizolden melatonine kadar karanlıkta uyumaya evrilmiş durumdadır. Gündoğumuyla birlikte din bir şekilde uyanmak da aynı şekilde aynı biyolojinin parçası olmuştur. Burada detay; çok uyumak değil erken yatmaktır. Modern toplumdaki en büyük kayıp budur.

Ama erken yatmadığı gibi uyumadan önce pek çok bilgiye, sosyal medya içeriğine, insan ilişkilerine ve dahası telefonun parlak ışığına kalan insanlar; farkında olmadan stres ve uyanma hormonlarını artırdıklarını bilmezler. Bu nedenle, uyku daha baştan kaybedilmiş olur.

Kaybedilen uyku nedeniyle; gece beyin uykuda halledeceklerini halledemez. Arkaplanda biriken detaylar ve çözülmeyi bekleyen meseleler kortizol yükselişine neden olur. Yeni bilgi girişini yavaşlatmak veya azaltmak isteyen beyin; tepkiselliğe, ertelemeciliğe, öfkeye, unutkanlığa, dikkat dağınıklığına neden olur. Böyle bir yaşam da; daha fazla strese, çözülmeyi bekleyen daha fazla konuya neden olur.

Yanılgının İcadı
Kaynak: Yanılgının İcadı

Bunlar da stres tepkisi alternatifi arayışına neden olur. Böylece streslenince yapılan şeyler artar, böylece çözülmeyen problemler olunduğu halde çözecek vakit ayırmak yerine stresi unutturan şeylere odaklanılır. Bunlar da geç yatmaya, kendi düşüncence beş dakika bile başbaşa kalmayacak kadar sürekli kendini oyalamaya neden olur.

Ayrıca sürekli yüksek kortizol; beyne sürekli glikoz sağlamak isteyen beynin insülin direnci, bağışıklık baskılaması gibi tepkilerine neden olur. Bunlar da aşırı tüketim ve bağımlılıkların başlangıcıdır. Stres; hem biyolojik ve psikolojik olarak kendisini ortaya çıkaran koşulları besler.

  • Geç yatmak yüksek kortizole, yüksek kortizol geç yatmaya neden olur.
  • Aşırı bilgi ile dolu bir beyin uykusuzluğa, uykusuzluk strese, stres de kafayı oyalamak için kendini daha çok bilgiye bırakmaya neden olur.
  • Biriken insan ilişkileri detayları strese, stres tepkiselliğe ve öfkeye; bunlar da insan ilişkilerinde çözülmesi gereken daha çok olaya neden olur.
  • Stres ertelemeye, ertelenmiş işler strese neden olur.
  • Çözülmeyen ve biriken sorunlar strese, stres de böyle başka olaylara, onlar da daha çok strese neden olur.
  • Stres hareketsizliğe, hiçbir şey yapmamaya neden olur; bu da stresi besler.
  • Sağlıksız yaşam uyku veriminde düşüklüğe, uykusuzluk strese, stres de biyolojik etkileri nedeniyle sağlıksız yaşama neden olur.
  • Yüksek kortizol bağışıklık sisteminin baskılanmasına ve hastalığa yatkınlığa, sağlıksızlık da düzensiz hayata, düzensiz hayat da strese neden olur.

Yani; gerçekten de stres ve mutsuzluk; geç yatmaya; geç yatmak da daha fazla stres ve mutsuzluğa neden olur. Ve bu stresin kendini besleyen koşullar yaratması örneğinin sadece biridir. Sadece erken yatarak; belki de tüm problemlerinizin çözümünün başlangıcını sağlayabilirsiniz.

 6,273 defa toplam okundu,  14 kişi bugün okudu

Önceki

”Uçsanıza, aptallar!”

Sonraki

Saygı görme ihtiyacının evrimi

error: Content is protected !!